böbrekde kis, böbrekte kortikal kist

 kortikal böbrek kisti, böbrekte basit kortikal kist, böbrekteki kis, anne karnında bebekte böbrek kisti, böbrek yetmezliği ve kist, böbrek kortikal kist, anne karnındaki bebekte böbrek kisti, böbrek kisti belirtileri, kortikal basit kist, böbrek kistinin boşaltılması, böbrek yetmezliği ve kisti, böbrek kistleri belirtileri, böbrekte kortikal kist nedir, tansiyon kisti, böbrekte kist oluşması, 


Kistler içi sıvı dolu keseciklerdir. Vücudun değişik bölgelerinde izlenebilir; böbrek de bunlardan birisidir. Kistler hiç bir belirtiye yol açmayabileceği gibi;

* İltihap
* Taş
* Kanama
* Böbrek yetmezliği gibi sorunlara da yol açabilirler.
Nasıl Anlaşılır ?
Böbrek kisti tanısı ultrasonografi tomografi gibi radyolojik yöntemlerle konur. Böbrek kistleri böbrek kanseri ile karışabilir. Yapılan ultrasonografi tomografi gibi incelemeler ile böbrek kisti kanserden kolaylıkla ayrılır. Ailesel kistlerin bazılarının tanısında genetik çalışmalar da yararlıdır.
Böbrek kistleri görülme yaşı yerleşim yeri ve diğer belirtilerine göre sınıflandırılırlar.
Basit kistler zararsız ve en yaygın kist türüdür. Genellikle hiçbir belirtisi yoktur ve tedavi gerekmez. Yaşlandıkça basit kistlerin görülme sıklığı artar. Ailesel özellik gösteren kistler ise genellikle zararlıdır. Bu kistler;
- Yüksek tansiyon
- İltihap
- Taş
- Kanama
- Böbrek yetmezliği gibi sorunlara yol açabilirler.
Böbrek Kistlerinde Tedavi
Çok büyümediği sürece bu kistlere cerrahi müdahale gerekmez eğer kistler yüksek tansiyon iltihap ve böbrek yetmezliğine neden olmuşsa tedavisi yapılır. Ailesel kistlerde yakın akrabalar da kist yönünden taramadan geçirilmelidir. Ailesel özellik gösteren bazı kistlerde yakın akraba evliliği mutlaka önlenmelidir.
İyi huylu böbrek kisti yaygındır. Elli yaşın üzerinde %50 civarında bir ya da daha fazla böbrek kisti bulunur. Erkeklerde kadınlara oranla daha sıktır. %10 tek taraflı ve tek kist %5inde iki taraflıdır. Basit kistler olarak adlandırdığımız bu kistler anne karnında böbreğin gelişmesini sağlayan kanalların kalıntılarından oluşurlar. Kistlerin içi şeffaf sıvı ile doludur. Böbrek taşları ve hipertansiyonda yapılan kontrol değerlendirmelerinde tesadüfen ortaya çıkarlar. Kistin tümöre dönüşümü düşük oranda görülmektedir.
Genelde tedavi gerekmez kist bası ile ağrı yapıyorsa böbrek taşları kiste eşlik ediyorsa tansiyon şikayetleri varsa ameliyatla kistin boşaltılması gereklidir.Yapılan bu işlemlerde esas vurgulanması gereken durum günümüzde eskisi gibi açık cerrahi ile değil daha konforlu olan kapalı ameliyatla (LAPAROSKOPİK) herhangi bir yara açmadan kanama riski ve iş gücü kaybı olmadan hastanede yatış süresi çok kısa olarak yapılmaktadır.
Fakat eğer kist tomografi ile değerlendirildiğinde kistin içindeki sıvı şeffaflık özelliğini yitirmişse ve kanama ile yoğunlaşmıssa normalde ince ve düzgün olan kist duvarı kalınlaşmıssa içinde herhangi bir oluşum olmayan kistin içinde bir dolgunlukdoku (tümör) varsa içinde olmaması gereken kireçlenmeler ve bantlar varsa kist içinde radyo opak madde tutulumu varsa kistin tümör lehine yapısal değişikliğe uğradığı düşünülmelibasit kist tedavisi değil ve tümör için düşünülen tedavi seçenekleri uygulanmalıdır.
Kistleri olan hastalar senede bir kez USG(ultrason) veya tomografi ile kontrollerini yaptırmalıdır. Erken safhada yakalanan bu komplike kistlerin tedavi şansı herzaman vardır.
Polikistik Böbrek Hastalığı
Polikistik böbrek hastalığı birçok kist salkımının böbreklerinizin içinde geliştiği bir hastalıktır. Kistler içinde su benzeri sıvı bulunan selim yuvarlak keseciklerdir. Bu keseciklerin boyutları çok ufaktan çok büyüğe kadar çeşitlilik gösterirler öyle ki bazıları yaklaşık 1 litre sıvı tutabilir.
Her ne kadar böbrekler polikistik böbrek hastalığından en şiddetli etkilenen organlar olsa da bu hastalık sadece böbreklerinizle sınırlı değildir. Bu hastalık karaciğerinizde pankreasınızda beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi saran zarlarda ve seminal veziküllerde kist oluşumuna sebep olabilir. Başka komplikasyonlar da oluşabilir.
Polikistik böbrek hastalığı bulunan insanlar için böbrek hastalığı sonucu gelişen yüksek kan basıncı (hipertansiyon) en büyük risktir. Bu hastalığa sahip insanlarda hipertansiyondan kaynaklanan komplikasyonlar en önde giden ölüm sebebidir. Böbrek yetmezliği de polikistik böbrek hastalığına sahip kişilerde çok yaygındır.
Hastalığın sebebi anormal genlerdir ve hastalığın etkisi altındaki kişide böbrek kisti oluşumunu önlemek ya da oluşumu geri çevirmek mümkün değildir. Fakat hastalık şiddet düzeyi açısından çok çeşitlilik gösterir ve bazı komplikasyonların önlenmesi mümkündür. Düzenli kontroller yüksek kan basıncı gibi komplikasyonların böbreklerinize vereceği zararı azaltacak tedavilere yönlendirebilir.
ÖNERİLER
Böbreklerin Kortikal basit kistleri 5 cm Çapa ulaşıncaya kadar müdahale edilmezler bir zararı yoktur. Bol su içmek (Günde yazın 5 lt kışın 3 lt kadar) yeterlidir.
Basit klinik olarak asemptomatik böbrek kist sıvıları kolayca enfekte olmaz ve bunlarda cerrahi girişimin geciktirilmesi kist içinde enfeksiyon riski oluşturmaz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !